Double dinners

By some scheduling accidents of my own doing, I am working from 8am to 8pm tomorrow. Which means that tonight I made two dinners. I wanted to make some peanut sesame noodles that we could eat both tonight and tomorrow, but I misjudged my supply of soba noodles and it turns out that I was wrong. So I was left with a fully prepared meal that I didn’t want to eat yet and half a block of tofu.

Ever since we thawed out our wedding cake (which was, miraculously, still delicious; that’s the beauty of peanut butter and jelly cake with buttercream frosting), I have been feeling this compulsion to clean out the rest of the freezer. Since I had this half block of tofu, I rooted around and found a bag of frozen “stir fry vegetables” that we were going to use for pasta salad or something, but I made the executive decision to actually use them as they were intended: in stir fry. For frozen vegetables, they actually turned out fairly well, although the picture on the bag was a total lie. It looked like a balanced mix of green things and carrots, red peppers, and mushrooms. There were literally two mushrooms in there, and I only saw one pepper. But, whatever, if you stir fry anything in sesame oil and douse it with a soy sauce/rice vingegar/ginger/garlic/crushed red pepper sauce, it tastes fine.

do you see any red peppers? no. i didn't think so.

do you see any red peppers? no. i didn't think so.

This was cheap, too. Cheap cheap. Especially compared to those frozen bags of “stir fry” that are supposed to be a complete meal so they cost $5.99 or something. If I’d been really smart I would have added the half bag of “peppers and onions mix” that I have taking up space in the freezer. More peppers in the meal and more space in there for beans and chocolate. But I guess I’m not really smart.

the breakdown

1 bag of “stir fry vegetables” = $1.00
1/2 block extra firm tofu at $2.69/block = $1.35
1 cup short grain brown rice = $1.00
1T sesame oil= $.40 (this is really a pantry staple but it’s much more expensive that oils I usually use, so I feel like I should count it separately)
and some pantry staples (crushed red pepper, rice vinegar, soy sauce, garlic, ground ginger)

grand total = $3.75

That’s $.94 a serving. Which is cheap. Also, did I mention that I can actually see the bottom of one of the shelves in the freezer. That’s worth something.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: